Skip to main content

Vienas pagrindinių dalykų, prieš pradedant statybsd, yra susiplanuoti savo būsimo karkasinio namo kainą ir jo biudžetą. Kadangi mūsų įmonė stato namus pagal individualius klientų brėžinius, yra ganėtinai sunku apskaičiuoti ir pasakyti vieną bendrą karkasinių namų kainą visiems projektams. Kaina priklauso ne tik nuo pačio namo projekto, bet taip pat nuo panaudotų medžiagų, šalies, kurioje statoma ir jos reglamentų bei taisyklių. Kiekviena šalis turi savo energetinius reikalavimus skirtingos paskirties namams (gyvenamieji, poilsio, darbo). Tad rezultate, namas Lietuvoje gali kainuoti brangiau nei namas kitoje šalyje, vien dėl A++ reikalavimo naujai statomiems namams. Taip pat, kiekvienas klientas norės skirtingo namo užbaigtumo. Dėl to, visų karkasinių namų kaina, kiekvienam klientui yra individualiai paskaičiuojamas dalykas.

Bet, biudžetą susidaryti norime mes visi prieš statant savo namą, tad paskaičiavome labai preliminarias pagal vidurkį išvestas kainas skirtingo užbaigtumo namams. Mūsų įmonėje Maxi komplektacija (su langais ir durimis, stogo danga ir kt.) vidutiniškai kainuoja apie 600-700eur/m² (+PVM) namo ploto.   (Pastaba: ši kaina jau perskaičiuota pagal 2021 metais įvykusį globalinį kainų pabrangimą medienai ir kitoms komplektuojančioms medžiagoms. Skaičiuojamas pabrangimas yra apie 30%).Tai labai individualūs įmonei skaičiai, nes tai yra būtent pagal mūsų technologiją, mūsų komplektaciją paskaičiuotos kainos. Tai svarbu, nes lyginant kainas tarp skirtingų gamintojų, būtinai atsižvelkite į esamą komplektaciją. Kartais gauname klientų palyginimų, kad kitų įmonių karkasinių namų kaina mažesnė, bet patikrinus abiejų pasiūlymų komplektacijas, pamatome jog jos taip pat labai skiriasi, pvzv.: nėra įskaičiuoti langai, stogo danga, ar net lauko apdaila! Prieš analizuodami gautą kainos pasiūlymą susipažinkite su Skydinio namo fasado elementų terminologija.

Tad neapsirikite ir nelyginkite tik kainų! Mes siūlome nemokamą pradinės namo kainos paskaičiavimą, kad biudžeto planavimas jums būtų lengvesnis ir aiškesnis. Taip pat, mielai palyginsime jūsų kitų gautų pasiūlymų komplektaciją su mūsų ir aptarsime jų skirtumus, kad priimti sprendimą renkantis gamintoją būtų drąsiau ir lengviau.

skydinio-karkasinio-namo-kaina-daline-apdaila

Kadangi be konkrečių paskaičiavimų tikslių skaičių nepasakys niekas, pabandykime panagrinėti, kokie dalykai padeda sumažinti karkasinių namų kainą. Ką reikia žinoti priimant tam tikrus sprendimus. Ir apie ką pagalvoti prieš pradedant namo statybas ar planuojant namo biudžetą. Nes karkasinis namas, tai ne tik jo medinė dėžutė, bet ir kitų subrangovų sudedamosios dalys.

Kas dar be medinės dėžutės įeina į pilną karkasinio namo statybų sąmatą?

Prieš renkantis namo statytojus nuspręskite ar norite, kad viena įmonė atliktų visus darbus iki rakto. Ar dirbsite su atskirais subrangovais. Abu variantai turi savo privalumų ir savo trūkumų. Dažniausias pasirinkimas yra darbas su atskirais subrangovais, nes tai stipriai pamažina jūsų namo statybų išlaidas. Liskandas yra „medinės dėžutės“ namo dalies subrangovas. O kokių kitų subrangovų jums reikės?

Aptarkime kiekvieną iš punktų atskirai arba iškart skaitykite apie 5 patarimus karkasinio namo kainai sumažinti.

1. Medinė dėžutė - karkasas (skydai)

Medinė dėžutė yra pagrindinis labiausiai matomas dalykas karkasinio namo statybose. Bet toks apibūdinimas yra labai abstraktus tad svarbu žinoti, ką kiekviena įmonė įskaičiuoja į savo medinės dėžutės komplektaciją karkasiniams namams.

Yra keli karkasinių namų statybų tipai. Pirmas, karkasinio namo statybos iš pagaliukų statybvietėje vėliau montuojant kitus reikiamus sluoksnius. Antras, karkaso rėmas sukalamas gamykloje, statybvietėje greitai surenkamas ir uždedami kiti reikiami sluoksniai.

Trečias, skydinė technologija, kuri vėl skiriasi kiekvienoje įmonėje. A) Skydas gali būti medinis karkasas su išorine plokšte (OSB ar Gipso kartono plokšte); B) kitos įmonės skydas bus karkasinis rėmas, visi reikalingi lauko sluoksniai ir apdaila, karkaso apšiltinimas,  kartais net sumontuoti langai; C) Dar kitos įmonės, gamina uždarus skydus, kurie yra ne tik su pilna lauko apdaila, bet ir su vidaus apdaila, pravedžiotais sienoje laidais ir vamzdžiais. Tokios įmonės turi turėti tam tinkamą sertifikatą.

Tad, neapsirikite, visi šie trys variantai tai skydinė technologija, bet jų komplektacija yra labai skirtinga, dėl to skirtinga bus ir jų kaina. Mūsų įmonės skydo komplektacija atitinka variantą B. Mes atliekame kiek įmanoma daugiau darbų gamykloje. Mūsų skydas atkeliauja į jūsų statybvietę pilnai apšiltintas, su pilna lauko apdaila, iš vidaus uždėta garo plėvele bei sumontuotais langais. Dėl to, sienų skydams atvažiavus į statybvietę jie surenkami vos per 2-3 dienas! Ir per tokį trumpą laiką jau matysite pilnas savo namo sienas, o ne tik jų rėmus.

Karkasinio skydinio namo dėžutė vidutiniškai kainuos apie 400-700eur/m².

2. Statybų techninė priežiūra

Kiekvienos statybos eiga turi būti prižiūrimos ir dokumentuojamos kvalifikuoto projektų vadovo. Mūsų įmonėje jūsų projektui priskirsime projekto prižiūrėtoją, kuris bus atsakingas tik už mūsų darbus, vykdys  viso projekto eigą, medžiagų užsakymus, prižiūrės gamybą, pagelbės su jūsų klausimais. Tai yra įskaičiuota į karkasinio namo kainą – tiksliau mūsų subrangos paslaugas. Tačiau prie jūsų projekto statybvietėje dirbs ir daugiau subrangovų. Į biudžetą įsitraukite kvalifikuoto projektų vadovo/statybų techninio prižiūrėtojo darbą, kuris prižiūrės visą bendrą (visų subrangovų) projekto eigą, kokybę, reikalavimų atitikimą, darbų dokumentaciją ir pridavimą.

Kainos labai įvairios, pagal skirtingus poreikius, bet vidutiniškai Lietuvoje statybų techninė priežiūra kainuos apie 1000-3000eur.

3. Žemės darbai ir pamatai

Vienas iš subrangovų, kuriuos turėsite pasamdyti – tai įmonė, kuri atliks žemės darbus ir pamatus. O gal tai bus ir dvi atskiros įmonės. Mes patys pamatų neskaičiuojame, neprojektuojame ir neatliekame, bet paruošime jums pamatų brėžinį, su kuriuo galėsite kreiptis į pamatų subrangovą. Šiame brėžinyje mes nubrėšime pamato perimetrą, jo įstrižaines ir pažymėsime taškus/linijas, kur jūsų name yra laikančios sienos ar kolonos. Pamatų subrangovas pagal šį brėžinį suprojektuos jūsų namui reikalingus pamatus.

Labai svarbu, kad išlietų pamatų perimetras būtų būtent tokio dydžio kaip mes ir nurodėme. Kodėl? Nes karkasinio namo sienų galutiniai išoriniai sluoksniai yra oro tarpas ir dažniausiai medinė dailylentė. Svarbiausia, kad oro tarpas būtų ventiliuojamas ir pamatai neuždengtų jo. Dėl to pamatai turi būti keliais centimetrais siauresni nei galutinis karkasinio namo apdailos perimetras ir oro tarpas, taip sakant, išsikištų už pamatų perimetro. Kad viskas gražiai atrodytų, medinė dailylentė užleidžiama kelis centimetrus žemiau pamato.

Mūsų darbai statybvietėje prasideda nuo jau paruoštų pamatų. Dėl to prieš mūsų komandai ir pakrautiems vilkikams išvažiuojant iš mūsų gamyklos, mes visada įsitikiname, kad jūsų pamatai jau yra užbaigti. Mūsų komanda dažniausiai atvažiuoja keliomis ar diena prieš numatytą namo surinkimo pradžią, kad išmatuoti pamatus ir įsitikinti, jog jie tikrai padaryti pagal nurodytą mūsų pamato perimetrą.

Pamatai sudaro apie 10-15% namo kainos. Žemės darbai vidutiniškai apie 30eur/val. Daugiau informacijos ir patarimų apie juos rasite čia.

4. Elektra, Santechnika, Ventiliacija

Mūsų skydai yra atviro tipo skydai. Kas reiškia, jog vidinės sienų apdailos gamykloje mes neuždedame. Tai yra daroma tam, kad jūsų pasirinkti elektrikai, santechnika ir rekuperacijos darbuotojai, galėtų atlikti savo darbus, mums skydus surinkus į jų vietą. Šių darbų trukmė ir laikas yra mūsų viso projekto grafiko organizaciniai darbai, kuriuos mes kartu susiplanuosime. Bet dažniausiai vos tik uždengus pirmą aukštą su perdanga arba stogu (jo nepralyjamu sluoksniu), jūsų darbuotojai gali lįsti į namo vidų atlikti savo darbų.

Karkasinė skydinė statyba leidžia statybas atlikti labai greitai, nes visi namų darbai yra padaromi dar prieš namo skydų gamybą. Dėl to, norint jog namo statybos vyktų pagal sutartą grafiką, svarbu jog visi subrangovai žinotų kiek galima tiksliausias datas kada pradėti savo darbus, bet taip pat kiek jie gali trukti. Rinkdamiesi savo subrangovus, geriausia jei jie būtų turėję patirties dirbant su skydine statyba. O jei ne, svarbiausia, kad būtų informuoti, jog jūs pasirinkote būtent tokį statybos metodą.

5. Kosmetinė vidaus apdaila ir baldai

Kai elektra ir kiti inžineriniai tinklai yra pravesti jūsų sienose ir lubose, mes uždengiame skydus su sutarta galutinės apdailos plokšte – gipso kartonu arba medine vidaus dailylente. Tačiau, visi kiti darbai – siūlių užtaisymas, glaistymas, dažymas, plytelės, kitokios sienų ir lubų dangos, apšvietimas ir žinoma baldai bus kitų subrangovų darbas. Geras dalykas tas, kad čia jau turite laisvės ir laiko sprendimams ir jūsų poreikio įgyvendinimams. Mūsų komanda jau bus išvažiavusi.

Labai sunku įvertinti šio etapo kainą, nes čia taikomi dar įvairesni sprendimai ir medžiagų galimybės. Tad rekomenduojame kreiptis į vidaus darbus atliekančias įmones arba tiesiog šiuos darbus darytis patiems!

5-patarimai-kaip-sumazinti-namo-kaina

5 patarimai kaip sumažinti karkasinio namo kainą

Namo statybos tikrai nekainuoja mažai. Ir dažnai jų biudžeto planavimas yra tikrai daug laiko atimantis ir varginantis dalykas. Kadangi, tikslių kainų pasakyti neįmanoma, norime pasidalinti 5 patarimais kaip sumažinti jūsų karkasinio namo kainą:

Rinkitės namą su mažiau kampų

Kai kuriate savo karkasinio namo išplanavimą, dydį, pirmuosius brėžinius patys ar su architektu, bandykite sukurti namą su kiek įmanoma mažiau kampų. Žinoma  keturi kampai bus mažiausias pasirinkimas (nebent statote apvalų namą, kuriam šis patarimas netaikomas), bet namas su įvairiausių asimetrinių formų planu tikrai kainuos brangiau. Pavyzdžiui, 200m² namas stačiakampio formos ir 200m² namas su daugybe išsikyšimų. Antrasis variantas kainuos daugiau ne tik dėl jo sudėtingumo, bet ir dėl didesnio laukinių sienų ploto, bei sudėtingesnio stogo. Kodėl antrasis namas turės didesnį sienų plotą? Pabandysime paprastai paaiškinti kodėl:

Apačioje yra du skirtingų formų namai. Kairėje namas su 4 kampais. Dešinėje – 20 kampų, (skaičiuojant ir vidinius kampus). Žinoma tokio išplanavimo namo kaip dešinėje mažai kas rinktųsi, bet pavyzdys paimtas aiškesniam skirtumui parodyti.  Abu namai sudalinti į mažus vienodo dydžio kvadratėlius, kad reprezentuoti namų plotus. Storosios linijos – tai laukinės namo sienos. Vieno kvadratėlio kraštinė X metrų, o kvadratėlio plotas Y m². Paskaičiavus abiejų namų kvadratėlių kiekį, gauname kad abu namai yra identiško vidaus ploto t.y. 20Y m².  Dabar suskaičiuokime kraštinių X skaičių.

karkasinio-namo-kaina-rinkites-maziau-kampu

Teisingai! Namas dešinėje turi kur kas daugiau išorinių lauko sienų – net 10X metrų daugiau. O sienų skyduose ir mediena, ir apšiltinimas, ir lauko bei vidaus apdaila. Ką jau kalbėti apie papildomus langus. Taip pat, nepamirškime, kad namui dešinėje pastatyti prireiks ir didesnio žemės sklypo. Taigi, dabar turėtų būti aiškiau kaip tos pačios kvadratūros karkasiniai namai gali kainuoti pakankamai skirtingai. Planuokite išmintingai ir sumažinkite savo karkasinio namo kainą!

Rinkitės namą su paprastesniu stogo dizainu

Kaip ir minėjome pirmame patarime aukščiau, daugiau sienų ir sudėtingesnis jų išdėstymas dažniausiai reikalaus ir sudėtingesnės stogo konstrukcijos bei didesnio jo ploto. Ko pasekoje – didesnis kiekis medžiagų stogo sluoksniam įrengti – ir dėl to didesnės išlaidos. Taip pat, sudėtingesnė namo konstrukcija, tai ne tik brangesnės santvaros ar gegnės, bet brangesni ir surinkimo darbai. Tad jei išskirtinių architektūrinių formų stogas nėra jūsų dizaino tikslas ir ieškote optimalaus sprendimo, projektuokite stogą kuo paprastesnės konstrukcijos. Taip pat svarbu paminėti, kad įlajos (stogo krypčių sujungimai) yra jautrios vietos nesandarumui, jei padarytos su klaidomis. Patarimas: Prižiūrint savo namo stogo statybas būtinai kreipkite dėmesį kad jos būtų sandarios, kad vėliau netektų rūpintis papildomais vargais.

Kitas stogo sprendimas, kuris gali turėti įtakos karkasinio namo kainai – tai vidinis stogo tūris. Yra keli pasirinkimai kaip išnaudoti šį tūri ir tai priklausomai nuo jūsų norimo dizaino. Vieni, nori aukštų šlaitinių lubų, kitiems prioritetas yra papildomos sandėliavimo patalpos. Ypatingai mažo ploto namuose, kur kvadratinius metrus norisi skirti pagrindiniams namo kambariams, o ne sandėliukams žieminiams daiktams laikyti. Šiam sprendimui jums reikės mansardinių santvarų. Jos žinoma brangesnės nei tipinės santvaros ar gegnės, bet sukuria papildomą erdvę/palėpę. Taip pat puikus sprendimas nenorintiems kolonų ar vidinių pertvarų.

Rinkitės namą su mažesniais langais ir minimaliu jų kiekiu

Lyginant karkasinio namo sudedamųjų dalių kainas, langai yra vienas brangiausių dalykų. Dėl to, norint sutaupyti svarbu susiplanuoti kiek ir kokių langų namuose reikės. Žinoma, vieno lango per visą namą neužteks. Tam yra minimalūs langų ploto reikalavimai pagal Lietuvos STR, kuriuos jums turėtų sužiūrėti jūsų architektas. Bet viskas kas yra daugiau nei reikalaujamas minimalus plotas yra jūsų papildomas jaukumo, estetikos, grožio, dizaino noras už kurį papildomai reikės ir susimokėti. Taip pat, nepamirškite, kad lango pralaidumas šilumai yra didesnis nei sienų, tad didesni langų plotai, ne tik brangesnė pačių langų kaina, bet ir didesnis reikalingas šildymo kiekis žiemą, arba vėsinimas vasarą.

Rinkitės vieno aukšto namą, be laiptų

Turbūt teko girdėti, kad dviejų aukštų namas yra prabanga. Vienas tos prabangos aspektas – laiptai. Tai gana brangus pirkinys, nes dažniausiai jie yra akcentuojama interjero dalis ir norisi juos padaryti saugius, patogius, gražius, kartais net įspūdingus. Kitas aspektas yra laukinių sienų plotas, kuris yra mažesnis vieno aukšto tos pačios kvadratūros name, nei dviejų aukštų. Pabandykime pritaikyti tą patį metodą naudotą anksčiau ir palyginti du namus:

kaip-sumazinti-karkasinio-skydinio-namo-kaina-laiptai

Kaip matote brėžiniuose aukščiau, abiejų namų kvadratėlių (vidaus ploto) skaičius tas pats – 20Y. Namas kairėje 20Y viename aukšte. Namas dešinėje – tas pats kiekis padalintas per abu aukštus. Paskaičiavus abiejų namų kraštines X vėl matome, kad namas kairėje turi mažiau sienų ilgio (paryškintos linijos X). Tad kairėje esančio karkasinio namo kaina bus pigesnė dėl mažesnio lauko sienų ploto ir nereikalingų laiptų. Tačiau, svarbu namo biudžetą planuoti vertinant visų statybų visumą, negu vieną aspektą. Dviejų aukštų namui reikės mažesnio žemės sklypo. Dažnai gali būti, kad žemės sklypo kaina paskatins rinktis mažesnio užstattomo ploto, bet dviejų aukštų namą.  Tad įsivertinkite visus dalykus bendrai ir susirašykite savo prioritetus.

Apsvarstykite mažai priežiūros reikalaujančias medžiagas

Didžioji dalis mūsų renkasi medžiagas pagal jų kainą pirkimo metu. Bet kas svarbu, tai įsivertinti kiekvienos medžiagos priežiūrai reikiamų sąnaudų ilgalaikėje perspektyvoje. Pavyzdžiui, mediniai langai bus pigesni nei aliuminiu kaustyti iš lauko pusės. Bet medinius reikės po kiek laiko perdažyti, o aliuminių ne. Nesupraskite klaidingai, tai nereiškia, kad medinius perdažinėsite kas metai. Jei jūsų namo lokacija nėra labai drėgnoje ar ypatingai saulėtoje vietoje dažai laikysis tikrai gerai, bet žinoma ne amžinai. Aliuminiu kaustyti langai bus didesnė investicija šiai dienai, bet nereikalaus jokios priežiūros ar išlaidų ateityje. Kai perkate visada galvokite ne tik apie šios dienos kainą, skaičiuokite ateities išlaidas taip pat. Žinoma, dažnas mūsų turime ribotą biudžetą ir svarbiausia stengiamės „sutilpti“ į jį šiandien, nežiūrėdami į rytojų. Kas vėlgi yra planavimas mūsų prioritetų ir galimybių! Visada yra išeitis kiekvienam biudžetui. Kitas pasirinkimas gali būti plastikiniai langai, kurie pigesni nei mediniai, o ir nereikalauja priežiūros ateityje. Mes siekiame atrasti optimaliausius sprendimus kiekvienam klientui, kiekvienam biudžetui, tad nebijokite sakyti savo lūkesčių ir mes pasistengsime atrasti išeitis.

Lauko medinės dailylentės padengimas. Tam yra du būdai, tai dažyvė ir dažai. Yra labai svarbu apsaugoti lauko medieną nuo jai įtakos darančių saulės spindulių ir lietaus. Dažai – tai pilnai uždengianti medžio išvaizdą ir tekstūrą spalva. Jie puikiai tinka žmonėms, norintiems kad jų namas neatrodytų „visiškai medinis“. Dažai suteikia savotiško modernumo ir didelį spalvų pasirinkimą. Dėl savo galimybės pilnai uždengti medžio paviršių ir po jais tepamu sluoksniu grunto, dažai yra mažai priežiūros reikalaujantis pasirinkimas. Grunto sluoksniu ir 2 sluoksniais dažo nudažytą lauko medinę dailylentę reikės perdažyti tik po 15-20 metų, o kartais net ir ilgiau. Patarimas: jei namą statotės ir dažotės patys, būtinai dėkite grunto sluoksnį, o tada 2 sluoksnius pasirinktų dažų. Kitas mėgstamas pasirinkimas yra dažyvė. Paprastai pasakius, tai lyg permatomi dažai – mediena pasidengia lengvu tonu pasirinktos spalvos. Tai puikiai tinka norintiems autentiško medinės išvaizdos namo, puikiai tinka vasarnamiams, sodo nameliams, dažnas pasirinkimas ir gyvenamiesiems namams. Taip pat kaip ir dažai, dažyvė įsigeria į medienos išorinį sluoksnį taip apsaugodama medinę dailylentę nuo UV spindulių ir lietaus. Tačiau, šis būdas žiūrint iš ilgalaikės priežiūros perspektyvos yra ne toks palankus, nes dažyvę reikės kartoti kas 3-7 metus (priklausomai išorinių veiksnių). Prieš dažyvę nėra dedamas gruntas. Patarimas: dažyvei pradedant blukti nelaukite kol ji pilnai išbluks ir nebus matoma, nes nelikus dažyvės sluoksnio ant medienos ji taps neapsaugota ir gali atsirasti poreikis keisti medinę dailylentę. Padengti dažyvės sluoksniu laiku bus pigiau nei keisti apdailą. Kaip apsaugoti lauko dailylentės spalvą, kad ji ilgiau išliktų nepakitusi? Sukurti pavėsį. Tai galite padaryti pasodindami medžių arba pratęsdami stogą (pvz.: virš terasos), kad jis mestų šešėlį ant sienų ir sukurtų uždangą nuo tiesioginio lietaus.

Visada galite rinktis ir ne tik medinę dailylentę savo namo lauko apdailai. Karkasiniai namai yra lankstūs dizaino sprendimams, dėl to galite rinktis bet kokį ventiliuojamam fasadui tinkamą sprendimą. Dažnai jie gali būti brangesni nei medinė dailylentė, bet nereikalaus jokios arba tik minimalios priežiūros.

Pasidalinome savo įžvalgomis, patarimais ir patirtimi kur ir ką apgalvoti kai statotės savo namą. Tai yra keli patarimai kaip galite architektūriniais sprendimais sumažinti numatomą karkasinių namų kainą ir  sutaupyti. Jų ko gero atsiras ir daugiau bendraujant jūsų konkretaus projekto klausimais. Karkasinis namas yra svarbi investicija į jūsų komfortišką gyvenamąją erdvę, tad taupykite atsargiai. Pagrindinis patarimas – aiškiai išsigryninkite savo biudžetą ir savo prioritetus. Tikrai name bus vietų, kur kažkurie sprendimai taps brangesni, nes prioritetai bus tam tikri vizualiniai sprendimai, kuriuos kiekvieną dieną matant jūs būsite laimingesni ir jausitės jaukiau, nei pataupę. Namas jūsų, o mes čia kad padėtume jums apsispręsti ir atrasti reikiamus sprendimus svajonėms arba biudžetui įgyvendinti!

O jei tikrai norite statyti karkasinį namą, bet neramina seniai paplitę Karkasinio namo mitai arba norite įsitikinti ar karkasinio namo privalumai yra būtent tai, ko reikia jums, skaitykite mūsų Blog’e.  Ten taip pat rasite aktualius Dažniausiai užduodamus klausimus apie karkasinius namų statybas, skirtumus tarp karkasinio ir karkasinio skydinio namo, ir kitus straipsnius.

namu-statyba-kaip-sutaupyti
karkasinis-namas-kaip-sutaupyti
karkasio-skydinio-namo-nuotrauka