Skip to main content

Lietuvoje statoma vis daugiau ir daugiau karkasinių skydinių namų. Jų būtų ir dar daugiau, tačiau ne vieną atbaido apie medinius namus paplitę mitai. Bet jei mediena būtų tokia bloga medžiaga namų statybai ar tikrai tokios išsivysčiusios šalys, kaip Amerika, Norvegija, Švedija, Australija, Šveicarija, naudotų šį būdą kaip pagrindinį ir ko gero beveik vienintelį (90% namų)? Visos šalys yra skirtingo klimato zonose, vienur daug sniego ir šalta, kitur vėjuota ar aukšta kasmetinį temperatūra. Bet vis vien pagrindinė statybų technologija jose yra karkasinis namas.

Seniau, Lietuvoje daug namų buvo statoma iš medžio. Bet vėliau atsiradus mūrinei statybai, reikėjo ją populiarinti, dėl to buvo sugalvota begalė mitų apie medinius namus. Šiai dienai karkasiniai namai vėl grįžta į Lietuvą. Bet ne dėl to, kad tai madinga ar norima sumenkinti kitas statybų technologijas, o būtent, kad Lietuvoje įsitvirtinus naujiems ir gan griežtiems energetiniams reikalavimams – karkasinis namas yra optimaliausias sprendimas jiems pasiekti. Tad kartu atsigręžkime į sugalvotus mitus ir išsigryninkime tiesą.

Karkasinis namas yra degus

Medis dega ir tai yra tiesa. Bet jei kalbame tik apie medį, tai ir mūriniame name pažeidžiamiausios gaisro vietos – stogo konstrukcija ir dažnai perdanga – taip pat yra iš medžio. O ir renovuoti gaisro paveiktas vietas karkasiniame name yra lengviau nei mūriniame. Renovacija gali būti atliekama jums nei neišsikraustant iš namų. Taip pat, karkasinis namas juk nėra vienas medinis karkasas be jokių kitų sluoksnių. Ant sienų dedami atitinkami sluoksniai. Visi mazgai, šiai dienai, yra technologiškai išdirbti, kad kuo įmanoma daugiau sumažinti gaisro plitimo riziką ir jo padaromą žalą. Gerų specialistų pastatytas namas, pagal visus normatyvus atitiks jam, pagal paskirtį, reikalaujamas degumo klases. Turbūt sutiksite, kad jei karkasinis namas būtų išties toks degus ir pavojingas gyventi, jo Lietuvos statybos įstatymai tiesiog neleistų statyti?

Karkasinis namas yra „nestiprus“

Seniai nebėra tų laikų, kur medinis namas pastatomas „iš akies“. Šiandien namai yra griežtai projektuojami pagal statybvietės lokacijos standartines sniego ir vėjo apkrovas, bei pačio pastato svorį. Namas nestatomas kol visos konstrukcijos nepatvirtintos skaičiavimais. Ir tai griežtai prižiūri Lietuvos statybos įstatymai. Juo labiau, kad Lietuvoje tikrai nėra tokių stiprių vėjų ar tokių didelių sniego apkrovų, kad tektų nerimauti. Apačioje yra mūsų Norvegijoje statytų skydinių namų nuotraukos su storu sunkiu sniego sluoksniu ant stogo. Tokios apkrovos šiems namams tenka kasmet, ir namai stovi nepakitę. Šiai dienai skydiniai karkasiniai namai yra leidžiami statyti net ir seisminio aktyvumo zonose.

karkasinis-namas-mitai-apdaila-dailylente.jpgm-sniego-ant-stogo
Karkasinis-namas-mitai-pod-sniegas-ant-stogo
Karkasinis-namas-mitai-hytte-sniegas

Karkasinis namas turi prastą garso izoliaciją ir girgžda

Pamenat kai pas močiute kaime būdami pirmame aukšte nuo girgždančių lubų garso galvojote, kad žmogus ten vaikštantis tuoj nukris žemyn? Nukristi gal ir nenukris, bet garsas iš tiesų įkyrėdavo. Šiai dienai ši problema yra išspręsta naudojant šiuolaikines medžiagas ir teisingai jas montuojant. Taip pat, dažna problema, kad lubos arba pertvaros dunda. Bet priežastis tame yra ne medis, o tarp lubų  ar pertvarų karkaso palikta ertmė, kurioje susidaro aidas. Kad to išvengti, lubų karkasą ir pertvaras vata visada reikia užpildyti pilnai. O jei turite garsui itin jautrių kambarių (kūdikio miegamasis, darbo ofisas ir pan) visada galime papildomai uždėti garsą izoliuojančią plokštę ir garso pralaidumą sumažinti iki minimumo. Atkreipkite dėmesį, kad dažniausiai garso pralaidume kaltos ne sienos, o prastos kokybės langai ir durys, tad juos rinkitės protingai.

Karkasinis namas yra kiauras ir šaltas

Mitas paplitęs dar iš tų laikų, kai Lietuvoje buvo statomi prastos kokybės mediniai namai. Šiandien skydinį namą statant pagal visas technologijas ir naudojant atitinkamas medžiagas jis tikrai bus šiltas ir sandarus. Tiesa, karkasiniai namai leidžia lengviausiai pasiekti sandarumo testo ir šilumos pralaidumo reikalavimus – dėl to jie laikomi šilčiausiais namais. Tą patį sienų energetinį reikalavimą pasiekti karkasiniam namui reikės tik 20-25cm storio karkaso užpildyto mineraline vata, o mūrinio namo siena turės siekti 90-100cm. Tad šiai dienai reikalaujamą A++ klasę karkasinis namas išgaus naudojant mažiau medžiagų, dėl to pigiau. O ir turint plonesnes sienas, namo vidaus plotas bus didesnis – dėl to džiaugsitės erdvesniais namais.

Skydiniai karkasiniai namai dažniausiai gaminami pagal serijinės gamybos modelį ir yra vienodi

Lietuvoje daug namų, nesvarbu medinis ar mūrinis, dažnai yra štampuojami. Bet tai nėra medžio ar mūro klausimas, o jūsų pasirinkto projekto rezultatas. Mes namus gaminame pagal jūsų individualius brėžinius, tad kokius atsinešite, su tokiais ir dirbsime. Norite išskirtinio namo – statysime būtent tokį.

karkasinis-namas-mitai-visi-vienodi
modernus-karkasinis-namas-mitai-islandija

Karkasinis namas nėra ilgaamžis

Pasaulyje yra išlikusių medinių namų, kurie buvo pastatyti 10-11 amžiuje, bet dabar paversti muziejais. Taip pat, yra daugybė medinių namų, kurie skaičiuoja daugiau nei 150metų ir vis dar yra naudojami pagal paskirtį. O tais laikais net nebuvo tokių išdirbtų technologijų ir medžiagų pasirinkimo. Tad šiuolaikiniai karkasiniai namai tarnaus dar ilgiau. Sakysite, mūriniai namai ilgaamžiškesni. Tiesa, tačiau daugelio senų mūrinių namų energetinė klasė yra „E“ ar „D“ ir reikalauja labai brangaus šildymo arba dar brangesnės renovacijos. Kas iš to, kad namas – mūrinis ar karkasinis – stovi šimtmečiais, bet jis pasenęs morališkai ir technologiškai? Po kelių šimtų metų žmonių buitis, interjero suvokimas ir poreikiai, ko gero, bus tiek pasikeitę, kad džiaugsis galėdami nugriauti seną namą ir toje vietoje atstatyti naują, pagal tuos laikus technologiškai „sveiką“ būstą.

Karkasinio namo mediena pūva

Mediena pūva tik esant tiesioginiam kontaktui su žeme. Mūsų statomuose skydiniuose karkasiniuose namuose tokių vietų nėra. Čia vėlgi mitus griauna šiuolaikinės medžiagos, ir ištobulintos metodikos. Įsitikinkite, kad jūsų pasirinktas statytojas sąmatoje įtraukė hidroizoliaciją, kuri privalomai turi būti dedama tarp pamato ir skydo/karkaso. O svarbiausia, kad ji statybų metu iš tikrųjų ir būtų uždėta. Be hidroizoliacijos, taip pat svarbu, kad būtų naudojama išdžiovinta mediena, sandarumo ir garo plėvelės. O skydinė statyba tuo ir geresnė, kad skydai kalami gamykloje po stogu, išvengiant kontakto su lietumi/drėgme. Tad mediena „uždaroma“ kitų sluoksnių skydo viduje yra sausa ir nepaveikta.

Kitas dalykas – lauko terasa – bet jai naudojama impregnuota būtent šiam reikalui paruošta mediena. Plius, ji nėra „uždaroma“ kitais sluoksniais.

Karkasinė statybų technologija yra tinkama tik mažo ploto namams

Dažnas mėgsta iškelti tokius mitus, bet paklaustas kokį namą nori statytis – populiariausias atsakymas yra iki 80 kv.m ar kiek didesni. Šis mitas labiau tinkamas komerciniams pastatams ar daugiaaukščiams, bet mes tokių pastatų ir nestatome. Kalbant apie gyvenamuosius namus, esame pastatę ne vieną 500 kv.m namą, viešbutį ir net kelių tūkstančių kv.m kotedžus, daugiabučius. Klijuoto medžio sijos, metalinės profiliuotos sijos (hebai) ir medinės stogo santvaros leidžia ir mediniuose namuose daryti didelius tarpatramius. Bet jei jūsų name iš ties yra modernių didelių erdvių, paskaičiavus apkrovas ir poreikiui esant, ir mediniame name galime naudoti metalines kolonas ar metalinius rėmus. Karkasinė technologija tokia lanksti, kad galima išspręsti beveik visus architektūrinius sumanymus. Dažniausiai čia tik kainos klausimas.

karkasinis-namas-mitai-tik-maziems-plotams-daugiabutis
daugiabutis-karkasinis-namas-mitai

Karkasinis namas reikalauja daug priežiūros

Vėl prisimenam tuos senus medinius namus su atsilupusiais dažais. Kad to išvengti, lauko dailylentė turi būti gruntuojama, o tada tik dažoma patikimais šiuolaikiniais dažais, kurie yra atsparesni UV spinduliams ir lietui. Taip pat, įsitikinkite, kad pasirinktas namo gamintojas dailylentę padengs mažiausiai 2-jais dažų sluoksniais (1 sluoksnis grunto, 2 sluoksniai dažų). Kita problema – dailylenčių rietimasis ir trūkinėjimas. Yra tam tikri dailylenčių profiliai ir pločiai, kurių kombinaciją pasirinktus galima sulaukti šių problemų. Tačiau, mes visada įspėjame klientą, kad tokia kombinacija bus rizikinga ir siūlome tik laiko patvirtintus dailylenčių tipus. O dailylentės yra puikus pasirinkimas, nes pabodus namą galima perdažyti kita spalva ar visai pakeisti dailylentės profilį. O visa kita reikalaujanti priežiūra yra vienoda ir kitų tipų namams.

Karkasinis namas skirtas tik poilsiui

Nuo seno įprasta, jog mediniai namai tik pas močiutę kaime. Lietuvoje susiformavo požiūris, jog medinis namas, o juo labiau medinė jo apdaila yra tik vasarnamiui, sodo nameliui ar pirčiai. Ir tikrai, tokios paskirties pastatams medis visiems atrodo kaip tinkamiausias pasirinkimas. Tačiau, kalbant apie gyvenamuosius namus, retas kuris nori, kad namas atrodytų kaip sodyba. Šiai dienai naudojamos lauko apdailos medinės dailylentės yra modernaus dizaino. Galite rinktis iš didelio asortimento profilių, kad išgautumėte jums norimą namo eksterjerą. Vieni labai pamėgę siauresnes vertikalias lauko dailylentės. Taip pat, daugelis mėgsta pasirinkti „sendintą“ maumedį lauko apdailai. Abu šie variantai suteikia išskirtinio šiuolaikiškumo. O net jei ir medinio namo įvaizdžio nenorite, galite rinktis ir kitus ventiliuojamo fasado apdailos variantus.

karkasinis-namas-mitai-tinkuotas-fasadas
vertikali-medine-apdaila-karkasinis-namas
maumedzio-apdaila-karkasinis-namas-mitai-liskandas
karksainio-namo-apdaila-corten-plienas-liskandas
Taigi, kaip matome, daugybė sukurtų mitų šiai dienai nebegalioja. Karkasinio skydinio namo technologijos ir naudojamos medžiagos taip patobulėjo, kad net ir anksčiau buvus kažkokioms abejonėms dėl iškeltų mitų, šiai dienai jie yra tvirtai paneigti. Namų statybos reikalavimai tokie griežti, jog bet koks pasirinktas statybos metodas bus kruopščiai peržiūrėtas, patvirtintas ir dėl to – saugus gyventi. Tad medinis namas ne išimtis. O su naujais A++ reikalavimais, skydinis karkasinis namas, ko gero, tik viena optimali išeitis.